Brugernavn  Password 
Klik her for at oprette en profil
 

Bestemmelser

Bestemmelser for Indledningsløb og Sydjysk Mesterskaber
Bov – Esbjerg – Haderslev – Kolding – Rødekro – Sønderborg – Tønder - Vejen - Varde


INDLEDNINGSLØB OG SYDJYSKE MESTERSKABER

  1. Bestemmelserne omfatter klubberne: Bov - Esbjerg - Haderslev - Kolding - Rødekro - Sønderborg – Tønder - Tønder - Vejen – Varde.

  2. Alle løb afvikles udelukkende som regionale lukkede cykelløb de ovennævnte klubber imellem, samt eventuelle enkelte gæsteryttere.

    Gæsteryttere er: Motionister der er medlem af ovenstående klubber, som ikke har licens i en klub uden for regionen.
    Inviterede motionister fra Syd & Sønderjylland. (DCU's Motionslicens påkrævet). Inviterede Børn & Unge uden licens, til og med U15/U16P (Cykelløb på prøve).

    Gear skal låses, så der ikke kan køres med højere gear end de andre i klassen.
    Alle deltagere kører med i Syd & Sønderjyske løb på eget ansvar, og løbene er ikke en del af distriktets skadesfond.

  3. Klubberne er forpligtet til at stille med størst mulig antal ryttere.

  4. Indledningsløbet afholdes sidste weekend før åbningsløbet på Distrikt Jylland - Fyns terminskalender.

  5. Herudover afholdes der 1 enkeltstart og 1 samlet start, Syd Jysk Mesterskaber, inden sæsonafslutning, og det bør tilstræbes at der arrangeres et Syd Jysk Mesterskab i gadeløb.
  6. Der bør forefindes samaritter, eller lign. i målområdet.

  7. Propositioner til alle løb skal foreligge senest 1 måned før afviklingen.
  8. Der køres i følgende felter med fælles præmierække.

    Felt A: A - B - C – junior – H40
    Felt B: D - ungdom
    Felt C: H50 - H60 - DameA - DameB - Dame Junior

    Samkørsel mellem felterne B og C kan finde sted, afhængig af antallet af tilmeldte ryttere i de forskellige klasser, dog må feltstørrelsen ikke overstige 75 ryttere.
    Der er og må ikke ydes nogen form for service i de nævnte felter.
    Deltagende Motionsryttere kører i Felt B eller i H klasserne.

    Børneklasserne.

    U11: Er åben for drenge, der i kalenderåret fylder 9 år og 10 år.
    U11P: Er åben for piger, der i kalenderåret fylder 9 år og 10 år.
    U13: Er åben for drenge, der i kalenderåret fylder 11 år og 12 år.
    U13P: Er åben for piger, der i kalenderåret fylder 11 år og 12 år.
    U15: Er åben for drenge, der i kalenderåret fylder 13 år og 14 år.
    U16P: Er åben for piger, der i kalenderåret fylder 13, 14 og 15 år.

    I Linieløbene kan det tillades at børneklasserne startes samlet såfremt deltagerantallet tillader dette, dog således at U15/U16P Klasserne starter først, herefter U13 og U13P og sidst U11/U11P.
    Der køres med samme regler for gearing som ved løb under DCU.
    Sker der oprykning i landevejsløb under Jysk/fynsk Distriktet, skal rytteren også rykke op i de Syd & Sønderjyske løb.

  9. Løbsform og distancer

    a. Indlednings løb
    Indledningsløbet køres altid i weekenden inden første løb på Jysk/Fynsk distriktets terminsplan

    U11/U11P Distance max. 15 Km.
    U13/U13P Distance max. 25 Km.
    U15/U16P Distance max. 45 Km.

    Felt C: Distance max. 60 Km.
    Felt B: Distance max. 80 Km.
    Felt A: Distance max. 100 Km.

    b. Sydjysk Mesterskab Samlet Start

    U11/U11P Distance max. 15 Km
    U13/U13P Distance max. 25 Km.
    U15/U16P Distance max. 45 Km.

    Felt C: Distance max. 80 Km
    Felt B: Distance max. 80 Km
    Felt A: Distance max. 100 Km.

    Udover den almindelige præmierække kåres der altid en Syd Jysk Mester i alle nævnte klasser og denne får en guldmedalje og blomster. Derudover er der medaljer til nr. 2 og nr. 3 i de nævnte klasser.

    c. Sydjysk Mesterskab Enkeltstart

    U11/U11P Distance max. 10 Km.
    U13/U13P Distance max. 10 Km.
    U15/U16P Distance max. 15 Km.

    Felt C: Distance max. 20 Km.
    Felt B: Distance max. 25 Km.
    Felt A: Distance max. 25 Km.

    Udover den almindelige præmierække kåres der altid en Syd Jysk Mester i alle nævnte klasser og denne får en guldmedalje og blomster. Derudover er der medaljer til nr. 2 og nr. 3 i de nævnte klasser.

    d. Sydjysk Mesterskab Gadeløb (såfremt en af klubberne ønsker af afvikles gadeløb)

    U11/U11P
    U13/U13P
    U15/U16P

    Felt C:
    Felt B:
    Felt A:

    Udover den almindelige præmierække kåres der altid en Syd Jysk Mester i alle nævnte klasser og denne får en guldmedalje og blomster. Derudover er der medaljer til nr. 2 og nr. 3 i de nævnte klasser.
    Alle ryttere kører med egne rygnumre.

  10. Præmier

    I drenge/pige klasserne er præmierne pokaler efter forholdet 1:3.

    Felt A: A - B - C – junior – H40
    Præmier efter forholdet 1:3 dog max. 15 præmier.
    Kr. 200,00 - 150,00 - 100,00 og 50,00 til efterfølgende.

    Felt B: Begynder - Ungdom
    Præmier efter forholdet 1:3 dog max. 15 præmier.
    Kr. 200,00 - 150,00 - 100,00 og 50,00 til efterfølgende.

    Felt C: DameA - DameB - Dame Junior - H50 - H60
    Præmier efter forholdet 1:5 dog max. 15 præmier. H40
    Kr. 200,00 - 150,00 -100,00 og 50,00 til efterfølgende.
    I mesterskabs løb er der altid blomster til vinderne.

    Startpenge følger distriktets takster.
Terminer for Syd og Sønderjyske Cykelløb  
      
 Formandskabet & Indledningsløb EnkeltstartSamlet Start






2006Haderslev Rødekro Kolding
2007Esbjerg Bov Tønder
2008Rødekro Vejen Varde
2009Bov Agerskov Haderslev
2010Vejen Sønderborg Esbjerg
2011Sønderborg Kolding Rødekro
2012Kolding Tønder Bov
2013Tønder Varde Vejen
2014Varde Haderslev Sønderborg
2015Haderslev Esbjerg Kolding
2016Esbjerg Rødekro Tønder
2017Rødekro Bov Varde
Banner